Infolinia

Infolinia:

 • Telefon wsparcia dla opiekunów
 • Numer bezpłatny
 • Skorzystaj z darmowej pomocy

ZADZWOŃ 800 080 565

Skontaktuj się z nami

Aktualności

Projekt uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie pomocy w transporcie dzieci niepełnosprawnych - uchwalony

W ramach pomocy skierowanej do opiekunów osób niepełnosprawnych, Prezydent Miasta Krakowa mocą zarządzenia nr 444/2019 z 28 lutego 2019 r. zdecydował o skierowaniu pod obrady rady miasta projekt uchwały, w sprawie organizacji transportu dla niepełnosprawnych dzieci w wieku 3 i 4 lat. Projekt ten został ostatecznie przegłosowany podczas sesji 27 marca 2019 r.

Więcej…

Uchwała Rady Miasta Krakowa w sprawie ustanowienia dodatku opiekuńczego

Kwestia wsparcia dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych, którzy musieli zrezygnować z pracy zawodowej pozostaje wciąż nierozwiązana na poziomie regulacji ogólnopolskich. Kolejne rządy nie potrafiły doprowadzić do takich uregulowań systemowych, które zapewniłyby opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych możliwość godnego funkcjonowania w społeczeństwie. Protesty opiekunów osób niepełnosprawnych z lat 2014 i 2018 nie doprowadziły do wypracowania choć w części satysfakcjonujących dla nich rozwiązań. Co więcej, w przypadku niektórych samorządów są podejmowane decyzje, które zamiast ułatwiać – utrudniają życie opiekunom osób niepełnosprawnych. Przykładem takiego sposobu postępowania jest Warszawa, gdzie kilka dni temu ratusz zdecydował o zmniejszeniu godzin instytucjonalnym opiekunom osób niepełnosprawnych. Priorytetem są tam inne grupy, bardziej hałaśliwe i zdeterminowane w artykułowaniu swoich żądań.

Więcej…

Opiekujesz się starszą osobą?
Zajmujesz się niepełnosprawnym członkiem rodziny?
Nie wiesz jakie przysługują Ci świadczenia?
Potrzebujesz wsparcia i porady?

Skorzystaj z darmowej pomocy oferowanej w ramach projektu Małopolskie Centrum Asystenckie Wsparcia Opiekunów Osób Niesamodzielnych dla Krakowa i Gminy Kocmyrzów – Luborzyca, organizowanego przez Spółdzielnie Socjalną Merchant z Krakowa.

W ramach projektu oferujemy darmowe wsparcie w zakresie:

 • wyręczeniowa opieka zastępcza i asystencka - możliwość otrzymania bezpłatnych godzin opieki świadczonych przez opiekunów zatrudnionych w ramach projektu,
 • nieodpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego,
 • nieodpłatne szkolenia w miejscu zamieszkania z zakresu sprawowania opieki nad osobą leżącą lub niesamodzielną oraz z zakresu pierwszej pomocy,
 • nieodpłatne szkolenia z zakresu obsługi komputera, internetu oraz urządzeń mobilnych,
 • tworzenie grup wzajemnego wsparcia, możliwość wymiany doświadczeń i pozyskania informacji,
 • bezpłatne wsparcie prawne, psychologiczne oraz w zakresie opieki społecznej,
 • telefon wsparcia dla opiekunów,
 • możliwość wizyt menadżera opieki / psychologa i przygotowania indywidualnego programu opieki.

Poradnik

Problemy ze słuchem u osoby starszej

W miarę upływu lat, wskutek procesów starzenia się organizmu stępieniu i osłabieniu ulegają także zmysły. Dotyczy to szczególnie dwóch z nich: wzroku i słuchu. O ile jednak wzrok zwykło się korygować za pomocą okularów, a w wypadku wystąpienia zmętnienia soczewki, tzw. katarakty – przeprowadza się powszechnie zabiegi operacyjne, mające na celu przywrócenie dobrej jakości wzroku, w wypadku słuchu ciągle jest inaczej. Powszechnie ciągle jeszcze pokutuje przekonanie, że gorszy słuch, czy wręcz niedosłuch jest czymś właściwym dla osoby starszej. To przekonanie stało się wręcz utartym stereotypem. Obraz niedosłyszącego seniora proszącego rozmówcę o powtórzenie wypowiedzi, krzyczącego do telefonu, czy nastawiającego odbiornik telewizyjny na maksymalny stopień głośności znany jest chyba każdemu. Jak wielka jest skala tego problemu i jak należy reagować na objawy pogarszania się słuchu?

Więcej…

Blog

 • Brak postów do publikacji.

Ogłoszenia

 • Brak postów do publikacji.

Inne

DOFINANSOWANIE DO ZAKUPU SPRZĘTU
rehab. i ortopedycznego
NFZ czy PCPR?
Sprawdź reguły i możliwości pozyskania dofinansowania zakupu sprzętu dla osoby niesamodzielnej.

Więcej…

Moduł

Bottom 2-2