Infolinia

Infolinia:

 • Telefon wsparcia dla opiekunów
 • Numer bezpłatny
 • Skorzystaj z darmowej pomocy

ZADZWOŃ 800 080 565

Skontaktuj się z nami

Aktualności

Projekt uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie pomocy w transporcie dzieci niepełnosprawnych - uchwalony

W ramach pomocy skierowanej do opiekunów osób niepełnosprawnych, Prezydent Miasta Krakowa mocą zarządzenia nr 444/2019 z 28 lutego 2019 r. zdecydował o skierowaniu pod obrady rady miasta projekt uchwały, w sprawie organizacji transportu dla niepełnosprawnych dzieci w wieku 3 i 4 lat. Projekt ten został ostatecznie przegłosowany podczas sesji 27 marca 2019 r.

Więcej…

Uchwała Rady Miasta Krakowa w sprawie ustanowienia dodatku opiekuńczego

Kwestia wsparcia dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych, którzy musieli zrezygnować z pracy zawodowej pozostaje wciąż nierozwiązana na poziomie regulacji ogólnopolskich. Kolejne rządy nie potrafiły doprowadzić do takich uregulowań systemowych, które zapewniłyby opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych możliwość godnego funkcjonowania w społeczeństwie. Protesty opiekunów osób niepełnosprawnych z lat 2014 i 2018 nie doprowadziły do wypracowania choć w części satysfakcjonujących dla nich rozwiązań. Co więcej, w przypadku niektórych samorządów są podejmowane decyzje, które zamiast ułatwiać – utrudniają życie opiekunom osób niepełnosprawnych. Przykładem takiego sposobu postępowania jest Warszawa, gdzie kilka dni temu ratusz zdecydował o zmniejszeniu godzin instytucjonalnym opiekunom osób niepełnosprawnych. Priorytetem są tam inne grupy, bardziej hałaśliwe i zdeterminowane w artykułowaniu swoich żądań.

Więcej…

Opiekujesz się starszą osobą?
Zajmujesz się niepełnosprawnym członkiem rodziny?
Nie wiesz jakie przysługują Ci świadczenia?
Potrzebujesz wsparcia i porady?

Skorzystaj z darmowej pomocy oferowanej w ramach projektu Małopolskie Centrum Asystenckie Wsparcia Opiekunów Osób Niesamodzielnych dla Krakowa i Gminy Kocmyrzów – Luborzyca, organizowanego przez Spółdzielnie Socjalną Merchant z Krakowa.

W ramach projektu oferujemy darmowe wsparcie w zakresie:

 • wyręczeniowa opieka zastępcza i asystencka - możliwość otrzymania bezpłatnych godzin opieki świadczonych przez opiekunów zatrudnionych w ramach projektu,
 • nieodpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego,
 • nieodpłatne szkolenia w miejscu zamieszkania z zakresu sprawowania opieki nad osobą leżącą lub niesamodzielną oraz z zakresu pierwszej pomocy,
 • nieodpłatne szkolenia z zakresu obsługi komputera, internetu oraz urządzeń mobilnych,
 • tworzenie grup wzajemnego wsparcia, możliwość wymiany doświadczeń i pozyskania informacji,
 • bezpłatne wsparcie prawne, psychologiczne oraz w zakresie opieki społecznej,
 • telefon wsparcia dla opiekunów,
 • możliwość wizyt menadżera opieki / psychologa i przygotowania indywidualnego programu opieki.

Poradnik

Dofinansowanie i refundacja sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego

Dofinansowanie i refundacja sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego

Każdy pacjent bez względu na wiek może ubiegać się o refundację przyznawaną przez NFZ na przedmioty ortopedyczne oraz sprzęt rehabilitacyjny i takie, jak: wózek inwalidzki, kula, laska, orteza, pionizator, balkonik (chodzik) itd. oraz środki pomocnicze takie jak materac, czy poduszki przeciwodleżynowe, cewniki urologiczne, pieluchy anatomiczne (tak zwane pieluchomajtki), worki do zbiórki moczu itd. Dokument uprawniający do refundacji, czyli wniosek (zlecenie), stanowi odpowiednik recepty w przypadku leków. Wniosek (zlecenie) wydawany jest przez lekarza specjalistę lub lekarz rodzinnego i musi być potwierdzony przez oddział NFZ w miejscu zamieszkania. Zlecenie na niektóre wyroby, jak kula i laska inwalidzka, balkonik (inaczej nazwany chodzikiem lub podpórką), materac i poduszka przeciwodleżynowa, cewniki urologiczne, pieluchy anatomiczne (zwane pieluchomajtki), worki do zbiórki moczu może wystawić lekarz pierwszego kontaktu. Lecz po zlecenie na pozostały sprzęt musimy zgłosić się do lekarza specjalisty jak: ortopeda, neurolog, traumatolog, chirurg, lekarz rehabilitacji medycznej.

Więcej…

Blog

 • Brak postów do publikacji.

Ogłoszenia

 • Brak postów do publikacji.

Inne

DOFINANSOWANIE DO ZAKUPU SPRZĘTU
rehab. i ortopedycznego
NFZ czy PCPR?
Sprawdź reguły i możliwości pozyskania dofinansowania zakupu sprzętu dla osoby niesamodzielnej.

Więcej…

Moduł

Bottom 2-2