Opiekujesz się starszą osobą?                        
                 Zajmujesz się niepełnosprawnym członkiem rodziny?  
                       Nie wiesz jakie świadczenia Ci przysługują?               
                                    Potrzebujesz wsparcia i porady?                       

JEŻELI TAK -  to skorzystaj z DARMOWEJ POMOCY oferowanej w ramach projektu Centrum Asystenckie Wsparcia Opiekunów Osób Niesamodzielnych dla Gminy Zielonki, Gminy Michałowice, Gminy Miejskiej Kraków oraz Gminy Kocmyrzów – Luborzyca, numer RPMP.09.02.02-12-0447/19, organizowanego przez Spółdzielnie Socjalną Merchant z Krakowa.

W ramach projektu oferujemy DARMOWE WSPARCIE w zakresie:

 • wyręczeniowa opieka zastępcza i asystencka - możliwość otrzymania bezpłatnych godzin opieki świadczonych przez opiekunów zatrudnionych w ramach projektu,
 • nieodpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego,
 • nieodpłatne szkolenia w miejscu zamieszkania z zakresu sprawowania opieki nad osobą leżącą lub niesamodzielną oraz z zakresu pierwszej pomocy,
 • nieodpłatne szkolenia z zakresu obsługi komputera, internetu oraz urządzeń mobilnych,
 • tworzenie grup wzajemnego wsparcia, możliwość wymiany doświadczeń i pozyskania informacji,
 • bezpłatne wsparcie prawne, psychologiczne oraz w zakresie opieki społecznej,
 • telefon wsparcia dla opiekunów,
 • możliwość wizyt menadżera opieki / psychologa i przygotowania indywidualnego programu opieki.

Aktualności

Darmowa pomoc

Skorzystaj z darmowej pomocy.
W ramach projektu Centrum Asystenckie Wsparcia Opiekunów Osób Niesamodzielnych dla Gminy Zielonki, Gminy Michałowice, Gminy Miejskiej Kraków oraz Gminy Kocmyrzów – Luborzyca, numer RPMP.09.02.02-12-0447/19, organizowanego przez Spółdzielnie Socjalną Merchant z Krakowa oferujemy bezpłatne wsparcie m.in. z zakresu: opieki zastępczej i asystenckiej oraz nieodpłatnego wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego.
Więcej informacji: www.opiekun.info
 

Opieka nad osobami leżącymi - szkolenie

W ramach działalności świadczymy także usługi szkoleniowe. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką opieki nad osobami leżącymi, niepełnosprawnymi lub cierpiącymi na choroby otępienne.
Szkolenia prowadzą specjaliści posiadający odpowiednie kwalifikacje, wiedzę oraz doświadczenie praktyczne.
 

Infolinia

ZADZWOŃ +48 664 309 227

 • Telefon wsparcia dla opiekunów
 • Numer bezpłatny
 • Skorzystaj z darmowej pomocy

         SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI - POMOŻEMY!    

Ogłoszenia

 • Brak postów do publikacji.

Rekrutacja do projektu - wnioski do pobrania

W poniższym linku znajdziecie Państwo wniosek o udział projekcie oraz oświadczenie o ochronie danych osobowych.
 
 
 
 
 Osoby zainteresowane wzięciem udziału w projekcie prosimy o wypełnienie, podpisanie i złożenie w/w dokumentów w naszej siedzibie Kraków, ul. Blachnickiego 7A, czynne w dni powszednie, w godzinach 9 - 12 lub po uprzednim umówieniu się telefonicznie pod numerem 
800 080 565
 
WAŻNE!
Dokumenty, każdy w dwóch egzemplarzach, podpisują:
 • Osoba mająca korzystać z opieki ( osoba zależna ),
 • jej Opiekun ( opiekun faktyczny, czyli ktoś kto pomaga na co dzień, przy czym nie musi to być członek rodziny, może być przyjaciel, sąsiad itp. )  
 
W razie wątpliwości prosimy o wcześniejszy kontakt pod numerem: 
800 080 565

Inne

Łóżko medyczne

Solidne łóżka wspierające proces pielęgnacji i rehabilitacji. Najważniejsze parametry:
Sterowanie pilotem – ułatwiające opiekę.
Dwa poziomy zawieszenia łóżka – dostosowane do osób wysokich i niskich.
Możliwość opuszczenia barierek poniżej ramy – ułatwia siadanie i wstawanie.
Łóżka dostępne są w naszej wypożyczalni. Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu: telefonicznego +48 12 346 40 11
 

Wypożyczalnia sprzętu medycznego.

Zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.wytchnieniowa.pl, na której znajdziecie szczegółowe informacje na temat wypożyczalni (m.in. specyfikacja i dostępność sprzętu) oraz wykonywanych przez nas usług w miejscu zamieszkania.
Stworzyliśmy także dostępny dla wszystkich wideo poradnik, w którym znajdują się filmy instruktażowe dotyczące opieki nad osobami starszymi i z niepełnosprawnością.
Planujemy nagranie kolejnych materiałów – jakie zagadnienia są dla Ciebie szczególnie ważna?
 

Poradnik

Dieta i stres – jak wpływają na siebie?

Czy dieta i stres wpływają na siebie nawzajem? Pytanie jest zasadne, bo obecnie większość społeczeństwa żyje w permanentnym stresie. Wielu ludzi dotyka napięcie związane z licznymi obowiązkami i coraz wyżej stawianymi poprzeczkami w niemal każdym aspekcie codzienności. Stan pogarsza pandemia oraz sytuacja polityczna na świecie. Niektóre osoby pod wpływem zdenerwowania zapominają o jedzeniu, a inni wręcz odwrotnie – zaczynają kompulsywnie się objadać. Co ciekawe, odpowiednia dieta może również regulować pracę układu nerwowego. Specjaliści Centrum Leczenia Otyłości Grupa Medyczna tłumaczą jak przewlekły stres może wpływać na nasze odżywianie i wagę oraz jak sobie z tym radzić.

Krótkotrwały stres wywiera pozytywny wpływ na organizm. W kluczowych momentach motywuje nas do działania i podejmowania ważnych decyzji. Problem jednak pojawia się, gdy silne napięcie zaczyna towarzyszyć człowiekowi na co dzień.

Przewlekły stres, a apetyt

W licznych badaniach udowodniono, że przewlekły stres wpływa na to jak się odżywiamy! A to przekłada się w konsekwencji na naszą masę ciała. Ludzie reagują na nadmierne napięcie na dwa sposoby: przestają jeść lub wręcz przeciwnie – zaczynają się objadać.

To jak osoba reaguje jest powiązane z jej predyspozycjami i może się różnić w zależności od rodzaju, natężenia, czy czasu trwania stresu. W naszych gabinetach obserwuję, że większą tendencję do „zajadania” stresu mają kobiety, zwłaszcza te długo stosujące diety redukcyjne, czyli takie panie, które „wiecznie są na diecie”. W organizmie takiej osoby następują zmiany hormonalne – występuje niski poziom leptyny i wysoki greliny, co wpływa na większe pragnienie podjadania, a napięcie jest czynnikiem, który tę czynność uruchamia.

Także sam stres bezpośrednio powoduje nadmierne wydzielanie kortyzolu, który przyczynia się do zmian energetycznych i przygotowuje organizm do zwiększonego wysiłku. W efekcie, podnosi się stężenie glukozy we krwi, co mózg odbiera, jako naruszenie zmagazynowanych zapasów, dlatego człowiek pod wpływem stresu może potrzebować dostarczać sobie więcej energii niż zazwyczaj. To w stanie permanentnego napięcia może przekładać się w bezpośredni sposób na zwiększenie apetytu i wejście w nawyk objadania się.

Ponadto stres powoduje zwiększenie zapotrzebowania na serotoninę, co z kolei skutkuje podwyższonym zapotrzebowaniem na węglowodany, które są potrzebne do jej syntezy. Człowiek żyjący w stresie i nie radzący sobie z nim może więc częściej sięgać po niezdrowe jedzenie.

Napięcie istotnie wpływa również na upośledzenie odczuć smakowych zjadanych posiłków. Z tego powodu później pojawia się uczucie sytości. Jedząc w spokoju, bez towarzyszącego uczucia zdenerwowania, człowiek szybko odczuwa satysfakcję ze spożywanego posiłku. Stresując się, poziom nasycenia się smakiem, a co za tym idzie – satysfakcji z jedzenia, osiąga się później .

Stres jest też czynnikiem nasilającym insulinooporność która jest zaburzeniem metabolicznym  wpływającym na odczuwanie sytości.

Z drugiej strony jednak ostry stres może skutkować zahamowaniem apetytu, ponieważ organizm zmobilizowany jest wówczas do szybkich działań i obrony. Ważniejsza jest ucieczka i ratunek, niż pobieranie pokarmu, które zwiększyłoby tylko pracę układu trawiennego. Czujemy wtedy ścisk w żołądku, a nawet mdłości, spowolnieniu ulega również perystaltyka jelit.

 

Napięcie, a przyrost wagi

Badania naukowe wskazują na istotną zależność między przewlekłym stresem, a nadwagą. Jest on jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za epidemię otyłości w XXI wieku.

Jak wyjaśnia dietetyk, co ciekawe, paradoksalnie bez względu na to, czy pod wpływem stresu objadamy się czy też przestajemy jeść – oba rodzaje zachowań mogą prowadzić w konsekwencji do wzrostu masy ciała. Przyrost wagi w konsekwencji nadmiernego spożywania pokarmu jest oczywisty. Kilogramów jednak często przybywa również wtedy, kiedy pacjent reaguje na przewlekły stres niejedzeniem. Choć w takiej sytuacji początkowo waga spada, następnie bardzo często stopniowo się ona odbija. Człowiek nie jest w stanie oszukać swojego organizmu, który jest nastawiony na przetrwanie i z nawiązką potrafi zrekompensować sobie braki.

Sama otyłość także potęguje odczuwanie stresu, co powoduje, że osoby na nią cierpiące nawet zdając sobie sprawę z problemu i tak go „zajadają”. Jedzenie jest wówczas zwykle formą kompensacji, sposobem – często wyuczonym – radzenia sobie w trudnych okolicznościach. W takiej sytuacji to błędne koło, z którego trudno wyjść.

Jak temu przeciwdziałać

Kontrola spożywania pokarmu jest procesem bardzo skomplikowanym, a stres wpływa na niego na tylu etapach, że w konsekwencji często trudno zapanować nad tym, co i jak się spożywa. W kontekście tego rodzi się pytanie, jak żyjąc w permanentnym stresie, uniknąć nadwagi i otyłości?

Aktywność fizyczna to jeden z głównych sposób radzenia sobie nie tylko z dodatkowymi kilogramami, ale i samym stresem.

Bardzo ważne jest również odpowiednia dawka snu (co najmniej siedem godzin), który również neutralizuje poziom stresu. Utrzymywanie kontaktów międzyludzkich, skupianie się na czynnościach, na które ma się wpływ, ograniczanie używek, kontakt z naturą – to wszystko czynniki, które choć niezwiązane z dietą, mogą wywierać pozytywny wpływ na poziom napięcia, które z kolei może być przyczyną problemów z wagą.

Dieta antystresowa

Stres niewątpliwie wpływa na wybór żywności, ale to co jemy również oddziałuje na pracę układu nerwowego i odczuwanie stresu. Dlatego jedną ze strategii radzenia sobie z nim powinna być odpowiednia dieta. Niektóre produkty zmniejszają poziom kortyzolu i adrenaliny, inne zwiększają poziom serotonin. Istnieje szereg substancji odżywczych o udowodnionym działaniu zmniejszającym niepożądane konsekwencje stresu dla kondycji organizmu.

Jedną z nich jest magnez. Należy dbać o jego poziom, ponieważ jego brak powoduje, że odczuwanie stresu jest większe. Dodatkowo samo napięcie zmniejsza jego poziom. Magnez znajduje się m.in. w orzechach, strączkach, pełnoziarnistych produktach zbożowych i warzywach zielonoliściastych. Bogatym źródłem magnezu są też wody mineralne.

 

Pamiętaj o witaminie D i kwasach omega-3

Bardzo ważne są też kwasy omega-3. Warto wybierać zwłaszcza te pochodzące z tłustych ryb (łosoś, śledź, makrela, halibut, sardynki, szproty).

Kolejnym elementem, który powinna zawierać anystresowa dieta jest witamina D głównym źródłem witaminy D dla naszego organizmu powinna być synteza skórna. Niestety w naszej szerokości geograficznej, ze względu na kąt padania promieni słonecznych przez większość roku jest ona niewystarczająca, co skutkuje koniecznością suplementacji. Zwłaszcza, że niewiele jest jej również w produktach spożywczych.

Pożądane są też witaminy z grupy B, które działają pozytywnie na układ nerwowy. Można je znaleźć w orzechach, słoneczniku, strączkach, jajach, awokado czy dyni, dlatego wszystkie te produkty warto wprowadzić do diety. Pewnym wyjątkiem jest witamina B12, która jest obecna wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego, dlatego weganom zaleca się jej suplementację.

Z innych składników odżywczych warto wymienić tryptofan będący aminokwasem wpływającym na stężenie serotoniny w organizmie. Ma on korzystny wpływ na stężenie tego hormonu w organizmie, przez co wpływa na odczuwanie spokoju psychofizycznego. Tryptofan ma udowodnione działanie zmniejszające stres, a znaleźć go można głównie w mięsie, rybach i nabiale. Uważać należy natomiast z jego suplementacją, ponieważ preparaty mające uzupełniać poziom tryptofanu w organizmie mogą wchodzić w interakcję z różnymi lekami.

Zdecydowanie godne uwagi są też adaptogeny, będące substancjami pochodzenia roślinnego. Związki te łagodzą negatywne reakcje fizjologiczne na pojawiające się bodźce stresowe, zwiększając tym samym tolerancję organizmu na stres. Badania, ale i doświadczenia pacjentek potwierdzają, że środki te rzeczywiście przynoszą długotrwałe efekty. Z najlepiej znanych i przebadanych adaptogenów wymienić trzeba ashwagandhę, różaniec górski i żeńszeń.

 

Przede wszystkim zmiana zachowań

Specjaliści od zdrowego odżywiania podkreślają, że aby chroniczny, towarzyszący człowiekowi na co dzień stres nie doprowadził w konsekwencji do problemu otyłości, najważniejsza jest gruntowna i świadoma zmiana zachowań. Ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której ktoś zmienia pracę, ponieważ dotychczasowa jest zbyt stresująca. Dlatego wskazana jest raczej zmiana przyzwyczajeń i poznanie sposobów, które pomogą w radzeniu sobie z długotrwałym, destrukcyjnym dla organizmu stresem

Czasem jednak obciążenie psychiczne jest zbyt duże, aby pacjent mógł poradzić sobie z nim sam. Pomocne jest wówczas wsparcie psychodietetyka. Taki specjalista stosuje w swojej pracy różne metody, które usprawniają proces radzenia sobie z problemem i wspólnie z pacjentem wypracowuje odpowiednie dla niego reakcje dietetyczne na długotrwały stres.

Ćwiczenia uspokajające dla seniorów.

Nic bardziej mylnego, że człowiek na emeryturze ma już tylko powody do relaksu. Nie boryka się już przecież ze stresującą pracą, dzieci opuściły już dom. Wydawałoby się, że może tylko odpoczywać. Jednak senior ma swoje zmartwienia i niepokoje, a co więcej długotrwały stres i napięcie może w wyraźny sposób zakłócać zdrowie i zdolności poznawcze.

Przez samego seniora i jego bliskich może to być mylnie odebrane jako objawy związane z wiekiem. Tymczasem okazuje się, że odpowiednie uspokajające ćwiczenia mogą sprawić, że wiele z tych objawów i kłopotów zniknie.

 

Dlaczego spokój jest ważny?

Faktem jest, że stres z chwilowym uderzeniem adrenaliny potrzebny jest do mobilizacji i działania. Kłopot pojawia się, gdy stan podwyższonego napięcia i stresu trwa latami. Zaczynają się wtedy dolegliwości, które na pierwszy rzut oka trudno połączyć ze stresem. Osłabiona odporność, częstsze infekcje, wypadające włosy, pogarszający się stan skóry, w tym szybciej pojawiające zmarszczki to dopiero początek. Potem pojawiają się gorsze dolegliwości, jak nadciśnienie tętnicze, problemy z sercem, za wysoki cholesterol i poziom cukru we krwi.

Niemożność poradzenia sobie z długotrwałym stresem i niepokojem wywołuje zmęczenie, osłabienie i obniżenie sprawności układu nerwowego. Jesteśmy bardziej rozkojarzeni, mamy problemy z pamięcią. Badania neurobiologiczne dowodzą, że pod wpływem długotrwałego stresu dochodzi do zaniku neuronów w hipokampie i korze przedczołowej, a to tu zlokalizowane są wyższe funkcje poznawcze. U seniorów niepokój związany ze zdrowiem, brakiem zajęcia, towarzystwa czy skromnymi funduszami może okazać się bardzo niszczący dla zdrowia.

 

Sposób na spokój

Spokój można zapewniać sobie codziennie, obcując z przyrodą, spotykając się z gronem rówieśników, sprawiając sobie pupila, ale też znajdując sobie angażująca pasję. Na co dzień warto też w swoje życie wprowadzić ćwiczenia, które będą poprawiać ogólną kondycję fizyczną, ale dodatkowo mogą działać odprężająco i uspokajająco. Bardzo dobrze w kontekście przywracania wewnętrznej równowagi, rozluźniania mięśni czy oczyszczania umysłu działa joga. Od jakich ćwiczeń uspokajających zacząć?

 

Ćwiczenia uspokajające dobre na co dzień

 1. Leżąc na plecach z rękami wzdłuż ciała i wyprostowanymi nogami, zamykamy oczy. Bierzemy dwa głębokie oddechy i skupiamy się najpierw na dźwiękach nas otaczających. Stopniowo przenosimy uwagę na swoje ciało, starając się poczuć, jak wdychane powietrze rozpływa się po wszystkich partiach ciała. W takim stanie starajmy się rozluźniać wszystkie mięśnie, począwszy od głowy i stopniowo przechodząc w dół. Gdy nasze mięśnie będą już rozluźnione, skupmy się na spokojnym oddechu przeponą.
 2. Kolejne ćwiczenie polega na tym, by usiąść w siadzie skrzyżnym, a następnie robiąc głęboki wdech wyciągać ręce do przodu i obniżając tułów, przesuwać ręce coraz bardziej do przodu, rozciągając kręgosłup. Głowę trzymamy w linii kręgosłupa, nie zadzieramy do góry i cały czas oddychamy miarowo. Po dwóch minutach przesuwamy ręce, a tym samym tułów w lewą stronę, następnie robimy skos w prawą stronę. W ten sposób rozluźniamy kark, szyję i kręgosłup, czyli miejsca, w których gromadzi się najwięcej napięć.