Udar mózgu, czasami określany także jako zdarzenie mózgowo-naczyniowe, zwany dawniej apopleksją (gr. ἀποπληξία – paraliż, łac. apoplexia cerebri) – jest to stan będący wynikiem nagłego ograniczonego lub uogólnionego zaburzenia czynności mózgu, powstający na skutek zaburzenia krążenia w obrębie naczyń mózgowych, utrzymujący się ponad 24 godziny. Udary dzieli się na dwa rodzaje. Pierwszy z nich – udar krwotoczny jest wynikiem wylewu krwi do mózgu. Drugi – niedokrwienny jest efektem zatrzymania dopływu krwi do mózgu. Jednak udar niedokrwienny może wtórnie przybrać charakter udaru krwotocznego.

To nie żadna tajemnica. Każdy emeryt, jeśli spełnia określone przepisami warunki, ma prawo starać się o przeliczenie swojego świadczenia i dostawać więcej. Ustawa emerytalna przewiduje wiele możliwości ponownego ustalenia emerytury w nowej, korzystniejszej wysokości.

Jest kilkanaście sposobów na podwyższanie świadczeń, wszystkie szczegółowo opisujemy w niniejszym Poradniku. Każdy z nich warto skonsultować ze specjalistami z ZUS. Taka konsultacja jest bezpłatna. ZUS ma obowiązek przeliczyć emeryturę za każdym razem, gdy zainteresowana osoba o to zawnioskuje i spełni warunki do przeliczenia. Jeśli nowe przeliczenie okaże się mniej korzystne od dotychczasowego, emeryt nic nie traci. ZUS z urzędu kontynuować będzie wypłatę emerytury w dotychczasowej (wyższej) wysokości.

Jednym z istotnych problemów w opiece nad osobami niepełnosprawnymi ruchowo jest zapobieganie powstawaniu odleżyn. Dlaczego mowa jest o zapobieganiu? Ponieważ w razie powstania odleżyna jest niezwykle trudna do wyleczenia. Można powiedzieć nawet, że stanowi niezwykle poważne wyzwanie z medycznego punktu widzenia.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In at fermentum ante. Sed vulputate sem ipsum, vel dictum felis malesuada vitae. Aenean pellentesque dui ac libero scelerisque, at pretium urna sodales. Suspendisse mauris ligula, fermentum id odio id, ultricies aliquam metus. Integer a arcu orci. Donec sollicitudin vehicula elit, non euismod urna dignissim varius. Ut vulputate leo leo, nec tincidunt nisl malesuada vitae. Morbi quis ultricies sem. Ut ligula mi, malesuada vel dui id, hendrerit ultrices quam. Phasellus a molestie augue. Mauris ornare faucibus massa id accumsan.