Ze względu na szybkie starzenie się społeczeństwa, choroby spowodowane lub związane z wiekem są coraz bardziej popularne. W pewnym wieku zmniejsza się nasza aktywność przez co u seniorów występuje obniżenie sprawności i wydolności fizycznej.
Zespół słabości (kruchości, wątłości) to kliniczny zespół powiązany ze zmniejszeniem rezerw fizjologicznych i brakiem odporności na czynniki stresogenne.
W rozwoju zespołu słabości występują trzy fazy:
- wczesna (rozpoznanie)
- średnio-zaawansowana (pierwsze ograniczenia niezależności i sprawności)
- późna (znaczne i postępujące ograniczenia i choroby współistniejące zagrażające życiu).
W części przypadków niezależność osoby starszej jest na tyle ograniczona, iż wymagana jest hospitalizacja.
Do objawów zespołu słabości zaliczamy:
- zwiększona poddatność na infekcje,
- sarkopenia (utrata masy mięśniowej),
- spadek masy ciała,
- uczucie zmęczenia,
- zaburzenia hormonalne ( między innymi zmniejszenie estrogenu i testosteronu, hormonu wzrostu),
- zaburzenia krzepnięcia,
- niedobór witamin,
- zaburzenia odżywiania (niedożywienie, otyłość),
- pogorszenie funkcji poznawczych.
Jak możemy zapobiegać?
Bardzo ważnym jest by również w podeszłym wieku dbać o aktywność fizyczną. Pozwoli ona na zwiększenie wydolności seniora i siły jego mięśni. Równie ważnym krokiem jest ułożenie odpowiedniej diety zaspokajającej kaloryczne zapotrzebowanie organizmu. W miarę możliwości należy unikać sytuacji stresogennych, a w przypadku ich wystąpienia zapewnić wsparcie psychologiczne. Aby uniknąć zespołu słabości powinniśmy obserwować naszych bliskich bądź podopiecznych. Jeśli zauważymy u nich wyżej wymienione objawy, obniżony nastrój, zaburzenia ruchu, równowagi, wzroku czy słuchu udajmy się do lekarza. Wczesne zdiagnozowanie chorego pozwoli na szybkie rozpoczęcie terapii i suplementacji.
Z amerykańskich badań wynika, iż zespół słabości dotyka już 7% osób po 65 roku życia i 30% populacji po 80 roku życia dlatego tak istotne jest by kontrolować swój stan zdrowia.