Dofinansowanie przeznaczone jest dla niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. Jego celem jest połączenie rehabilitacji i wypoczynku, a przez to umożliwienie oderwania się od codziennej rutyny. O tym gdzie i jak złożyć wniosek, piszemy poniżej.  

Wniosek może złożyć:
a) każda niepełnosprawna osoba, posiadająca wniosek o skierowanie na turnus od lekarza oraz orzeczenia o:
- stopniu niepełnosprawności,
- całkowitej, bądź częściowej niezdolności do pracy,
- niepełnosprawności – jeżeli ma mniej niż 10 lat,
- grupie inwalidzkiej (orzeczenie wydane przed 1 stycznia 1998 roku)
- stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, wydane przed 1 stycznia 1998 roku.
b) rodzic niepełnoletniej osoby niepełnosprawnej, która spełnia powyższe warunki.

ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ DOFINANSOWANIA TURNUSU DLA OPIEKUNA!

W tej sytuacji konieczne jest aby we wniosku sporządzonym przez lekarza, dodatkowo było zaznaczone i uzupełnione, że osoba niepełnosprawna potrzebuje opiekuna.

Osoba, która ma być opiekunem, musi spełnić poniższe warunki:
- nie jest w kadrze na turnusie,
- nie jest osobą niepełnosprawną, która wymaga czyjejś opieki,
- ma więcej niż 18 lat,
- ma 16-18 lat — jeśli jest osobą z rodziny osoby niepełnosprawnej i z nią mieszka.

Co ważne, wnioski można składać przez cały rok.

Jak skorzystać z dofinansowania?

Dofinansowanie jest przyznawane przez powiatowe centra pomocy rodzinie.

POWIATOWE CENTRUM POMOCY RODZINIE W KRAKOWIE
Al. Słowackiego 20, 30-037 Kraków
tel. 12 634-42-70
tel./fax. 12 423-47-84
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dysponują one określoną kwotą na dofinansowania. Dlatego też może się zdarzyć, że choć spełniasz wszystkie warunki, nie dostaniesz dofinansowania. Najpierw środki są przydzielane osobom ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz dla osób w wieku do 16 lat albo 24 lat — jeśli te osoby uczą się i nie pracują.

Turnusy rehabilitacyjne są organizowane dla konkretnych grup osób niepełnosprawnych. Konieczne jest więc wybranie miejsca, które oferuje turnus dla osób z dotyczącymi nas schorzeniami.

Pomocne może okazać się skorzystanie z centralnej bazy ośrodków i centralnej bazy organizatorów turnusów rehabilitacyjnych.

link do bazy

W razie pytań należy skontaktować się z powiatowym centrum pomocy rodzinie. Pracownicy takiego centrum sprawdzą, czy wybrany przez ciebie turnus będzie dla ciebie odpowiedni.
Następnym krokiem jest rezerwacja turnusu. Niektóre ośrodki wymagają uprzedniego wpłacenia zaliczki, w takiej sytuacji lepiej poczekać na uzyskanie dofinansowania i otrzymanie informacji o możliwości wyjazdu na konkretny turnus.

 

Złożenie wniosku o dofinansowanie


Po zebraniu potrzebnych dokumentów, należy złożyć wniosek o dofinansowanie do turnusu w centrum pomocy rodzinie w swoim miejscu zamieszkania. Po jego rozpatrzeniu, zostanie wysłany list z informacją, czy dostaniesz dofinansowanie.

Po otrzymaniu pozytywnej decyzji, w ciągu 30 dni należy dostarczyć informację o wyborze turnusu rehabilitacyjnego do centrum pomocy rodzinie. Jeśli turnus zaczyna się wcześniej — do 21 dni przed turnusem.

Do 7 dni centrum pomocy rodzinie sprawdzi ośrodek i organizatora turnusu i przekaże ci informację, czy możesz pojechać na wybrany turnus. Gdy odpowiedź potwierdzi taką możliwość - zapisz się na wybrany turnus i zapłać.