Nic bardziej mylnego, że człowiek na emeryturze ma już tylko powody do relaksu. Nie boryka się już przecież ze stresującą pracą, dzieci opuściły już dom. Wydawałoby się, że może tylko odpoczywać. Jednak senior ma swoje zmartwienia i niepokoje, a co więcej długotrwały stres i napięcie może w wyraźny sposób zakłócać zdrowie i zdolności poznawcze.
Przez samego seniora i jego bliskich może to być mylnie odebrane jako objawy związane z wiekiem. Tymczasem okazuje się, że odpowiednie uspokajające ćwiczenia mogą sprawić, że wiele z tych objawów i kłopotów zniknie.
Dlaczego spokój jest ważny?
Faktem jest, że stres z chwilowym uderzeniem adrenaliny potrzebny jest do mobilizacji i działania. Kłopot pojawia się, gdy stan podwyższonego napięcia i stresu trwa latami. Zaczynają się wtedy dolegliwości, które na pierwszy rzut oka trudno połączyć ze stresem. Osłabiona odporność, częstsze infekcje, wypadające włosy, pogarszający się stan skóry, w tym szybciej pojawiające zmarszczki to dopiero początek. Potem pojawiają się gorsze dolegliwości, jak nadciśnienie tętnicze, problemy z sercem, za wysoki cholesterol i poziom cukru we krwi.
Niemożność poradzenia sobie z długotrwałym stresem i niepokojem wywołuje zmęczenie, osłabienie i obniżenie sprawności układu nerwowego. Jesteśmy bardziej rozkojarzeni, mamy problemy z pamięcią. Badania neurobiologiczne dowodzą, że pod wpływem długotrwałego stresu dochodzi do zaniku neuronów w hipokampie i korze przedczołowej, a to tu zlokalizowane są wyższe funkcje poznawcze. U seniorów niepokój związany ze zdrowiem, brakiem zajęcia, towarzystwa czy skromnymi funduszami może okazać się bardzo niszczący dla zdrowia.
Sposób na spokój
Spokój można zapewniać sobie codziennie, obcując z przyrodą, spotykając się z gronem rówieśników, sprawiając sobie pupila, ale też znajdując sobie angażująca pasję. Na co dzień warto też w swoje życie wprowadzić ćwiczenia, które będą poprawiać ogólną kondycję fizyczną, ale dodatkowo mogą działać odprężająco i uspokajająco. Bardzo dobrze w kontekście przywracania wewnętrznej równowagi, rozluźniania mięśni czy oczyszczania umysłu działa joga. Od jakich ćwiczeń uspokajających zacząć?
Ćwiczenia uspokajające dobre na co dzień
- Leżąc na plecach z rękami wzdłuż ciała i wyprostowanymi nogami, zamykamy oczy. Bierzemy dwa głębokie oddechy i skupiamy się najpierw na dźwiękach nas otaczających. Stopniowo przenosimy uwagę na swoje ciało, starając się poczuć, jak wdychane powietrze rozpływa się po wszystkich partiach ciała. W takim stanie starajmy się rozluźniać wszystkie mięśnie, począwszy od głowy i stopniowo przechodząc w dół. Gdy nasze mięśnie będą już rozluźnione, skupmy się na spokojnym oddechu przeponą.
- Kolejne ćwiczenie polega na tym, by usiąść w siadzie skrzyżnym, a następnie robiąc głęboki wdech wyciągać ręce do przodu i obniżając tułów, przesuwać ręce coraz bardziej do przodu, rozciągając kręgosłup. Głowę trzymamy w linii kręgosłupa, nie zadzieramy do góry i cały czas oddychamy miarowo. Po dwóch minutach przesuwamy ręce, a tym samym tułów w lewą stronę, następnie robimy skos w prawą stronę. W ten sposób rozluźniamy kark, szyję i kręgosłup, czyli miejsca, w których gromadzi się najwięcej napięć.