Jedną z największych barier architektonicznych czy to dla seniorów, czy osób z niepełnosprawnościami są schody. Stan zdrowia wielu z nas nie pozwala na ich pokonanie. Duża część budynków z lat PRL-u oraz powojennych kamienic nie posiada windy. Często zamieszkują je osoby starsze, dla których wejście choćby na pierwsze piętro jest sporym wyczynem. Schody przy problemach ze wzrokiem, sercem czy aparatem ruchu może stanowić dość spore zagrożenie. A co w przypadku osób poruszających się na wózkach inwalidzkich? Często zostają uwięzione we własnych mieszkaniach zdane na pomoc innych.

Rozwiązaniem mającym na celu likwidację tych barier są windy schodowe: krzesła, platformy, podnośniki bądź schodołazy.

- krzesła schodowe to specjalne krzesełka instalowane na schodach każdego rodzaju także wąskich, stromych czy krętych. Na tle innych rozwiązań ich cena i rozmiar wypada najkorzystniej.

- platformy schodowe to urządzenia przeznaczone głównie dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Pozwalają na pokonanie schodów osobie z niepełnosprawnością bez konieczności przesadzania jej na krzesełko czy schodołaz. Platformy można montować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku.

- Podnośnik jest to rodzaj windy, który porusza się tylko w pionie. Bez problemu samodzielnie może korzystać z niego osoba na wózku inwalidzkim. Jest montowany zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. W zależności od rodzaju podnoszą na wysokość od kilkunastu cm do kilku metrów.

- Schodołaz to urządzenie które występuje w wielu rodzajach od mobilnych do montowanych do schodów na stałe, a także w wersji z krzesełkiem po te montowane do wózka. Można nim pokonać strome czy wąskie schody.

Przeglądając strony internetowe ceny wyżej wymienionych urządzeń często szokują. Zazwyczaj na ich finansowanie nie może pozwolić sobie osoba utrzymująca się z renty bądź emerytury. Z pomocą przychodzi PFRON, czyli Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Po złożeniu wniosku można uzyskać dofinansowanie na likwidację barier architektonicznych nawet do 95% wartości urządzenia. Przeznaczone jest dla osób mających trudności w poruszaniu się, ze znacznym, umiarkowanym bądź lekkim stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniem o niepełnosprawności w przypadku nieletnich do 16 roku życia. Dofinansowanie na ten cel może być udzielone raz w roku, a wnioski przyjmowane są przez cały rok. Jest to bardzo pomocny krok skierowany do ludzi starszych i z niepełnosprawnościami. Przywiązani do mieszkań, w których często przeżyli całe swoje życie nie muszą z nich rezygnować tylko dlatego, że mają problem z poruszaniem się. Dzięki dofinansowaniu życie wielu osób może stać się o wiele prostsze.