Sezon urlopowy trwa w najlepsze. planujemy wyjazdy zarówno w kraju jak i za granicą. Musimy zdecydować o typie zakwaterowania, wyżywienia a także środka transportu. W artykule przeczytasz jak wygląda podróż osoby z niepełnosprawnością i na jaką pomoc może liczyć.

  • SAMOLOT
    Nie każdy wie że na lotnisku osoby z niepełnosprawnością mogą skorzystać ze specjalnej asysty. Usługa ta jest bezpłatna, a pomoc dostaniemy zarówno w miejscu wylotu jak i po przylocie do celu. Personel pomaga osobom z różnymi typami niepełnosprawności: 
    - problemy z aparatem ruchu (osoby na wózkach inwalidzkich, osoby mające problem z pokonywaniem dłuższych dystansów),
    - osoby niewidome i słabowidzące,
    - osoby niesłyszące,
    - niepełnosprawność umysłowa.
    Pracownik lotniska towarzyszyć będzie pasażerowi od przyjazdu na lotnisko, aż do zajęcia miejsca w samolocie, pomagając przy odprawie i kontroli, bądź też przy wyjściu z samolotu i odbiorze bagażu po dotarciu do miejsca docelowego (w zależności od potrzeb osoby podróżującej).
    Asystenci dysponują sprzętem takim jak wózki inwalidzkie, schodołazy i specjalne windy do samolotu.
    Aby otrzymać pomoc w porcie lotniczym należy ją odpowiednio wcześnie zamówić. Najlepiej dokonać tego już przy kupnie biletów. Jeśli nie zaznaczymy tej opcji podczas procesu rezerwacji możemy zrobić to później telefonicznie bądź na lotnisku. Należy jednak pamiętać, iż poszczególne porty i przewoźnicy mają zróżnicowany czas, w którym należy zgłosić potrzebę asystenta.

  • POCIĄG
    Również osoby z niepełnosprawnością i ograniczoną sprawnością ruchową podróżujące kolejami mogą skorzystać ze specjalnej asysty. Pomoc udzielana jest przy poruszaniu się po terenie dworca, peronów czy też wsiadaniu/ wysiadaniu z pociągu. Usługa ta jest bezpłatna, musi być jednak odpowiednio wcześnie zgłoszona. O zapotrzebowaniu należy poinformować telefonicznie bądź mailowo minimum 48h przed podróżą. Nie wszystkie dworce świadczą usługę asysty i dysponują wózkiem inwalidzkim, dlatego też sprawdźmy przed podróżą czy nasze stacje znajdują się na liście.

  • AUTOKAR
    Część linii autokarowych oferuje przejazdy dla osób o ograniczonych zdolnościach ruchowych. Przed podróżą należy jednak sprawdzić czy przewoźnik oferuje przejazdy tego typu i czy autobus jest dostosowany do wózka inwalidzkiego na pokładzie.

  • BIURO PODRÓŻY
    Istnieją także biura podróży specjalizujące się w wycieczkach dla osób z niepełnosprawnością bądź seniorów. Wyjazdy te mają w ofercie specjalne samochody umożliwiające poruszanie się osobom na wózkach, zakwaterowanie w pokojach z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnością czy też przewodników posługujących się językiem migowym. Biura te podczas układania planów podróży zwracają szczególną uwagę na brak pośpiechu czy nadmiernej ilości miejsc do zwiedzania.

    Podsumowując istnieje wiele opcji, z których mogą skorzystać osoby starsze bądź z niepełnosprawnością. Należy jedynie odpowiednio wcześnie zgłosić zapotrzebowanie na usługę, a pomoc otrzymamy bezpłatnie.