Faktem jest, iż zagrożenie wystąpienia raka piersi rośnie wraz z wiekiem a zwłaszcza po menopauzie. Zachorowania wzrastają w chwili osiągnięcia wieku 35-39 lat a wartość szczytowa przypada około 60 roku życia. Najbardziej narażone są kobiety, których matka czy siostra chorowały na nowotwór.


  Inne czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania:
- wczesny wiek pierwszej miesiączki,
- późny wiek menopauzy,
- brak ciąży,
- późny wiek pierwszej ciąży,
- krótkotrwałe karmienie piersią lub jego brak,
- długotrwałe stosowanie antykoncepcji,
- otyłość,
- cukrzyca,
- spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach.


  Niezwykle ważna w kwestii tej choroby jest profilaktyka polegającą głównie na systematycznym badaniu piersi.
Jednym ze sposobów jest samobadanie palpacyjne obu piersi i zlokalizowanych tam węzłów chłonnych.
Każda kobieta po 40 roku życia powinna poszerzyć diagnostykę o badanie USG i wykonywać je co 2 lata oraz poddać się mammografi.


  Wyjątkową dbałością o systematyczne badania powinny wykazać się kobiety będące w grupie ryzyka w wyniku dziedziczenia. W ich przypadku powinno się przeprowadzić badania genetyczne, które ocenią czy są nosicielkami mutacji genetycznej, która zwiększa ryzyko zachorowania.
W ramach badań genetycznych wykonuje się diagnostykę molekularną w celu stwierdzenia lub wykluczenia mutacji genu BRCA1 oraz BRCA2. Wykonanie takich badań zwiększa szansę na długie i zdrowe życie, gdyż wczesne rozpoznanie nowotworów pozwala na ustalenie programów profilaktyki przeciwrakowej. Innymi czynnikami sprzyjającymi eliminowaniu zachorowania na raka piersi jest prowadzenie higienicznego trybu życia, stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety, zadbania o wystarczającą ilość ruchu oraz o równowagę hormonalną organizmu. Dlatego bez względu na to czy jesteśmy w grupie ryzyka czy nie oraz w jakim wieku jesteśmy badajmy się systematycznie bo jest to jedyna droga, która może zapobiec tragedii gdyż bardzo często jest to nowotwór złośliwy. W Polsce stanowi około 23% wszystkich zachorowań, z czego 14% kobiet umiera.