Miażdżyca zwana inaczej arterioskleroza jest przewlekłą chorobą, która czasami rozpoczyna się już w młodym wieku, a pierwsze jej objawy widoczne są około 50 roku życia. Jest to schorzenie niezwykle groźne, gdyż nieleczone prowadzi do zawału serca lub udaru mózgu.

Na pytanie skąd bierze się to choroba Można by prosto odpowiedzieć, iż z niewłaściwej diety. Albowiem miażdżyca jest ściśle powiązana z cholesterolem, produkowanym przez wątrobę. Jest to związek niezbędny do prawidłowego trawienia, produkcji i przyswajania witaminy D oraz wydzielania hormonów. Odżywianie oparte na dużej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, otyłość i nadciśnienie, cukrzyca to czynniki które wspomagane przez długotrwały stres, brak ruchu, obciążenia genetyczne i wiek sprzyjają rozwojowi tej podstępnej choroby. Dochodzi wówczas do nadmiaru cholesterolu, który odkłada się w tętnicach w postaci blaszki miażdżycowej. Mowa tu o cholesterolu LDL posiadającym niską gęstość. W następstwie dochodzi do usztywnienia i zwężenia tętnic wieńcowych, szyjnych i biodrowych. Cholesterol przenika również do naczyń krwionośnych, uszkadza śródbłonek i powoduje przewlekły stan zapalny prowadzący w efekcie do zakrzepicy. Jest to o tyle Niebezpieczne, że może w każdej chwili dojść do pęknięcia blaszki miażdżycowej co może spowodować całkowite uniemożliwienie przepływu krwi. Konsekwencją takiego stanu jest ostre niedokrwienie lub udar. Należy też podkreślić, że u osób starszych miażdżyca staje się główną przyczyną zaburzeń neurologicznych. Powoduje zmiany w psychice, prowadzi do mikroudarów, osłabienia czucia i siły w kończynach, uszkodzeń słuchu i problemów z pamięcią.

Objawy tej choroby zależą od rodzaju miażdżycy:

– w przypadku miażdżycy mózgu dochodzi do zaburzeń widzenia, czucia i koordynacji ruchowej,

– w miażdżycy tętnic szyjnych chore będzie odczuwał dezorientację, zawroty głowy i przejściowe niedowłady,

– miażdżyca kończyn dolnych objawiać się będzie skurczami i bólami stóp, łydek, ud i może dojść do owrzodzeń oraz bladości skóry,

– zaatakowane tętnice jamy brzusznej powodują bóle brzucha po posiłku, a miażdżyca tętnic nerkowych prowadzi do ciężkiego nadciśnienia i niewydolności nerek.

Jak więc sobie radzić z tą chorobą, a raczej jak jej zapobiegać.

W tym przypadku podobnie jak w wielu innych chorobach najważniejsza jest obserwacja własnego ciała i profilaktyka. Należy więc systematycznie co roku badać stężenie całkowitego cholesterolu we krwi, jego frakcje LDL, HDL oraz stężenie trójglicerydów.

Normy prawidłowe:

-trójglicerydy

norma poniżej 150 mg/dl (mniej niż 1,7 mmol/L)

* u kobiet 35 – 135 mg/d (0,40 - 1,54 mmol/L 

* u mężczyzn 40 – 160 mg/dl (0,45 minus 1,82 mmol/L)

- cholesterol norma 200 mg/dl

* u kobiet HDL > 50 mg/dl

* u mężczyzn HDL > 40 mg/dl

LDL nie powinien być większy niż 115 mg/dl.

W sytuacji gdy dozwolone normy zostały przekroczone należy zmienić swoją dietę, odstawić używki, prowadzić aktywny tryb życia w miarę możliwości oraz wyzbyć się przewlekłego stresu. Do przeprowadzenia tak radykalnych zmian szczególnie w życiu osób starszych niezbędne jest wsparcie otoczenia, które w połączeniu z właściwym leczeniem może dać szansę na spowolnienie choroby i uniknięcie groźnych dla zdrowia i życia konsekwencji.