Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności jest formalnym potwierdzeniem o niepełnosprawności danej osoby, co uprawnia do korzystania z różnych świadczeń i ulg.

Orzeczenie o niepełnosprawności mogą uzyskać osoby spełniające określone warunki:

- muszą mieć ukończone 16 lat,

- naruszoną sprawność organizmu,

- być poprzez swoje ograniczenia osobą niezdolną do wykonywania pracy zarobkowej lub wymaga przystosowania stanowiska pracy,

- potrzebować opieki od innych,

- posiadać problemy z wykonywaniem codziennych czynności lub wykonywać je przy użyciu specjalnych urządzeń np. protezy, pompy insulinowej itp.

Aby uzyskać takie orzeczenie należy złożyć odpowiednie dokumenty organom orzekającym. Można to zrobić osobiście jeśli jesteśmy pełnoletni, w innym wypadku robi to rodzic, opiekun prawny, kurator.

W pierwszej kolejności należy pobrać i wypełnić wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Dostępny jest w zespole do spraw orzekania. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia podpisane przez lekarza, który nas prowadzi oraz dokumentację medyczną np.:

- karty informacyjne leczenia szpitalnego,

- wyniki badań ambulatoryjnych, diagnostycznych,

- wyniki konsultacji specjalistycznych.

Wszystkie wyżej wymienione dokumenty należy wypełnić i złożyć w powiatowym zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności w miejscu stałego pobytu. Następnie należy czekać na informację o posiedzeniu składu orzekającego w naszej sprawie. Może to potrwać do miesiącu lub dwóch miesięcy w przypadku gdy nasza sprawa jest bardzo skomplikowana.

Kiedy otrzymamy wyznaczony termin należy się zgłosić osobiście gdzie skład orzekający zbada i ustali zakres ograniczeń oraz stopień niepełnosprawności. Jeśli nagła choroba czy wypadek uniemożliwi nam osobiste stawienie się to należy zgłosić i usprawiedliwić swoją nieobecność. Spowoduje to wyznaczenie nowego terminu. W sytuacjach szczególnych badanie może być przeprowadzone w miejscu, w którym przebywamy.

Po upływie 14-dni kalendarzowych od posiedzenia otrzymamy orzeczenie:

- pocztą, na adres podany we wniosku,

- osobiście w zespole.

Cała procedura jest bezpłatna. W sytuacji, gdy nie zgadzamy się z orzeczeniem możemy napisać odwołanie do wojewódzkiego zespołu, a w dalszej kolejności do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Korzyści jakie płyną z uzyskania takiego orzeczenia to:

- możliwość zatrudnienia w zakładach aktywności zawodowej lub pracy chronionej,

- korzystanie z dodatkowych przywilejów pracowniczych np. prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, dłuższej przerwy lub krótszego czasu pracy,

- uzyskanie świadczeń opiekuńczych lub dodatku mieszkaniowego,

- otrzymania dofinansowania np. do turnusu rehabilitacyjnego, sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego,

- możliwość uzyskania pomocy w likwidacji barier komunikowania się czy architektonicznych lub technicznych,

- uprawnienie do korzystania z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych,

- pozwala na korzystanie z ulg podatkowych oraz zniżek w transporcie publicznym czy placówkach kulturalnych i sportowych.

Powyższe ulgi pomimo wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności nie są przyznawane z automatu, należy się o nie starać.