Kacheksja nowotworowa, zwana inaczej charłactwem jest to wyniszczenie organizmu związane z chorobą nowotworową . Jest to zespół zaburzeń metabolicznych, który charakteryzuje się dużym spadkiem wagi i utratą masy mięśniowej.

U kogo występuje?

Najczęściej u osób chorych na nowotwory trzustki i żołądka, a także przy raku płuc czy prostaty.

Jak ją rozpoznać ?

Pierwszym zauważalnym symptomem jest utrata masy mięśniowej spowodowana rozkładem białek w mięśniach.

U chorego występuje astenia, czyli stan słabości zarówno psychicznej jak i fizycznej. Pacjent traci siły, nie ma motywacji do walki z chorobą ani chęci do wykonywania codziennych czynności.

Także przy wykonywaniu badań możemy zauważyć zmiany wskazujące na kacheksję: podwyższone markery CRP, niedokrwistość, spadek ilości leukocytów, albumin i białka.

Inne objawy to:

- zaburzenia łaknienia,

- szybkie nasycenie się po zjedzeniu posiłku,

- szybkie męczenie się.

Leczenie kacheksji.

Do tej pory nie został znaleziony lek, który przeciwdziałał by jej, a jedynym sposobem na pokonanie wyniszczenia jest wyleczenie nowotworu. Możemy natomiast skupić się na leczeniu poszczególnych odwracalnych przyczyn. Aby tego dokonać należy kontrolować odżywianie chorego, rodzaj pokarmu i jego ilości. Posiłki należy spożywać w małych porcjach, około 7-8 razy na dobę. Poza dietą dostarczającą potrzebnych wartości odżywczych dobrze jest uzupełnić posiłki płynnymi odżywkami. Są wysokokaloryczne i zawierają niezbędne do funkcjonowania organizmu składnikami. Najczęściej występują w postaci gotowych płynów, ewentualnie proszków, które należy rozmieszać z wodą. Leczenie farmakologiczne skupia się na złagodzeniu bólu ale także zapobiega problemom z wypróżnianiem się, nudnościom czy też pobudzaniu apetytu. Pamiętajmy, iż poza powyższymi metodami walki z kacheksją powinniśmy wspierać chorego i zachęcać do na przykład wspólnego jedzenia.

 

Jeśli zauważysz u swoich podopiecznych objawy zawarte w naszym artykule jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.