Lecznicze kąpiele należą do grupy zabiegów balneologicznych, czyli takich, w których stosowane są naturalne surowce. Wykorzystywane są w profilaktyce chorób, rehabilitacji i leczeniu już od starożytności. Zabiegi te znajdziemy w sanatoriach, szpitalach uzdrowiskowych, zakładach przyrodoleczniczych, a część z nich samodzielnie możemy przygotować w domu.

Jakie mamy rodzaje kąpieli:

- natryski - włókna nerwowe pobudzane są za pomocą silnego strumienia wody. Działają pobudzająco i przeciwbólowo,

- kąpiele gorące - w temperaturze niewiele wyższej od naszego ciała, podnoszą ciśnienie krwi, oczyszczają układ krwionośny, odprężają,

- kąpiele zimne - woda jest o kilka stopni niższa od temperatury naszego ciała, zmniejszają obrzęki, regulują ciśnienie krwi, odprężają,

- kąpiele nasadowe - rodzaj leczniczych kąpieli podczas, których zanurzamy się w wodzie o temperaturze 15-20 stopni Celsjusza do pasa na kilka sekund.

 

Dla kogo przeznaczone są kąpiele zdrowotne?

W zależności od ich rodzaju wspomagają leczenie w wielu chorobach miedzy innymi:

- migrenach,

- chorobach reumatycznych,

- nerwobólach,

- przewlekłych schorzeniach narządu ruchu,

- zaburzeniach krążenia krwi,

- bólach mięśni,

- chorobach dermatologicznych,

- schorzeniach ginekologicznych,

- astmie.

 

Stosowanie kąpieli leczniczych należy skonsultować z lekarzem, który dobierze dla nas odpowiedni rodzaj kuracji oraz sprawdzi, czy nie występują przeciwskazania do ich stosowanie, między innymi: 

- choroby zakaźne,

- ciąża,

- uzależnienia,

- zaawansowane nietrzymanie moczu,

- nowotwory,

- zaburzenia rytmu serca.

 

Rodzaje kąpieli leczniczych:

a) kąpiele solankowe - stosowane przede wszystkim w leczeniu chorób reumatoidalnych, przewlekłych chorób zwyrodnieniowych stawów, kręgosłupa, nadciśnienia tętniczego, zaburzeniach krążenia i łuszczycy.

b) kąpiele siarczkowo-siarkowodorowe, stosowane są w przypadku schorzeń skórnych. Ich działanie jest przeciwzapalne, regenerujące, ma także działanie bakteriobójcze, w chorobach reumatycznych, regularne stosowanie reguluje poziom cholesterolu, hamuje pojawianie się żylaków, u osób z cukrzycą, miażdżycą a także osób po leczeniu onkologicznym.

c) nasiadówki z borowiną, czyli leczniczym torfem polepszają ukrwienie. Borowina ma właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze. Nasiadówki stosowane są prze dolegliwościach kręgosłupa, problemach skórnych, prowadzą do regeneracji naskórka, w chorobach reumatycznych, dolegliwościach kobiecych. Borowina często jest stosowana w formie okładów poprawiających krążenie, rozluźniających mięśnie, zmniejszających uczucie bólu.

d) wody termalne - czyli krystalicznie czysta, wolna od zanieczyszczeń biologicznych woda wydobywana z głębokich warstw skał, jest wzbogacona w minerały takie jak sód czy krzem. Stosuje się je przy bólach stawowych, chorobach nerek, pęcherza. Często stosowane w formie masaży wirowych lub natrysków mocnym strumieniem.

e) kąpiele ziołowe - najczęściej z użyciem naparu ziołowego, a ich stosowanie zależne od dolegliwości:

- uspokajająca - lawenda, melisa,

- ujędrniająca - mięta, rumianek, rozmaryn,

- problemy skórne - rumianek, siemię lniane, żywokost,

- trądzik - skrzyp, pęczki sosny, kora dębu,

- żylaki - żywokost, nagietek,

- bóle reumatyczne - melisa, kozłek lekarski,

- relaksująca - lipa, chmiel, rumianek.

f) kąpiele z olejkami eterycznymi:

- bezsenność - olejek lawendowy,

- menopauza - geraniowy,

 - przeziębienie - eukaliptusowy,

- bóle - sosnowy, szałwiowy.

 

Wiele z tych kąpieli możemy z powodzeniem przygotować w domu, kupując w aptece odpowiednie dodatki takie jak zioła, olejki, sole czy inne składniki na przykład borowinę. Pamiętajmy jednak by regularne stosowanie skonsultować z lekarzem.