W poniższym artykule zostanie poruszony dość intymny problem jakim jest nietrzymanie moczu. Inkontynencja oznacza mimowolne i niekontrolowane oddawanie moczu bądź stolca co bardzo utrudnia normalne życie. Problem ten dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn. W celu zaradzenia sytuacji można wybrać odpowiednie środki zabezpieczające aby zwiększyć komfort życia osoby dotkniętej problemem. 

Wraz z wiekiem nasz organizm się zmienia, narządy pracują coraz mniej wydajnie a mięśnie słabną i może to prowadzić do nietrzymania moczu. U osób starszych zmienia się (obniża) przepływ krwi przez nerki, zwiększa się także produkcja moczu zwłaszcza w porze nocnej. Także pęcherz w wieku senioralnym działa inaczej. Staje się on mniej elastyczny, często mocz zalega w pęcherzu gdyż nie ma możliwości całkowitego wypróżnienia. 

W przypadku inkontynencji wyróżniamy różne stopnie choroby od lekkiej, średniej do ciężkiej i bardzo ciężkiej.
W początkowych stadiach czynność polega na niekontrolowanym oddawaniu moczu w małych ilościach na skutek częstego parcia na pęcherz. Powodem takiego stanu rzeczy jest starcze osłabienie zwieraczy - mięśni zamykających miejsca ujścia moczu. Do tego typu sytuacji dochodzi najczęściej podczas wysiłku fizycznego, kaszlu, kichania. Osłabienie mięśni miednicy występuje najczęściej u kobiet, osób z nadwagą oraz seniorów. W przypadku mężczyzn inkokntynencja spowodowana jest przerostem gruczołu krokowego czyli prostaty. W przypadku osób z lekką odmianą ikontynencji wystarcza stosowanie wkładek anatomicznych, które zapewniają chłonność i bezpieczeństwo. W sytuacjach gdy nietrzymanie moczu łączy się z nietrzymaniem kału mówimy o inkontynencji ciężkiej. Dla tych osób najlepszym rozwiązaniem są pieluchomajtki oczywiście w odpowiednim rozmiarze, tak aby były jak najlepiej dopasowane gdyż zbyt małe będą obcierać, a zbyt duże nie spełnią swoich funkcji. Dodatkowo można też zabezpieczyć łóżko podkładem higienicznym utrudniającym przeciekanie do materaca.. Nie można wówczas zapomnieć o stosowaniu odpowiedniej higieny i pielęgnacji szczególnie w sytuacjach gdy jest to osoba leżąca. W przeciwnym razie doprowadzimy do podrażnień, odparzeń i odleżyn.

 

Jak zakładać pieluchomajtki u osoby leżącej krok po kroku:

1. Załóż rękawiczki jednorazowe.

2. Rozłóż pieluchomajtki tak aby łatwiej było Ci je podłożyć pod podopiecznego.

3. Wykonaj czynności pielęgnacyjne (higieniczne)

4. Obróć podopiecznego na bok.

5. Podłóż pieluchomajtki pod podopiecznego.

6. Obróć podopiecznego na plecy (na wznak), wyprostuj nogi.

7. Wyciągnij przednią część pieluchomajtek, dopasuj co ciała.

8. Zaklej przylepce (rzepy) i sprawdź ułożenie.

 

Jak widać choć problem jest poważny to można w łatwy sposób mu zaradzić i umożliwić osobie z inkontynencją normalne funkcjonowanie.