Ślepota jest całkowitym lub znacznym zaburzeniem widzenia, a jej charakter jest dwojaki: nabyty lub wrodzony. Może być spowodowana przez wady oka, choroby lub uszkodzenia neurologiczne bądź mechaniczne. Szacunkowo liczba osób niewidomych i słabowidzących na świecie to niemal 285 milionów, w samej Polsce liczba ta przekracza 1,8 miliona. Ze względu na starzejące się społeczeństwo i dużą liczbę osób pracujących przy komputerach czy nadmiernie używających gadżetów elektronicznych przewiduje się, iż liczba ta będzie wzrastać.

Aby ułatwić funkcjonowanie osobom niewidomym i słabowidzącym firmy wymyślają coraz to nowsze i lepsze sprzęty, gadżety ułatwiające funkcjonowanie i wykonywanie codziennych czynności.

  • Jednym z najistotniejszych sprzętów jest biała laska. Jest nie tylko przyrządem, który ułatwia poruszanie się i rozpoznawanie otoczenia ale także znakiem dla innych ludzi o naszej niepełnosprawności. Dobierana jest do wzrostu użytkownika. Laski występują w wielu wariantach: podpórcze lub sygnalizacyjne, jednoczęściowe lub składane. Dzielimy je także ze względu na tworzywo (aluminiowe, grafitowe, z włókna szklanego, węglowego, kompozytowe). Możemy dobrać także końcówkę na przykład kulkę, wałek, stożek, grzybek bądź roler (końcówka obrotowa).
  • Kolejnym udogodnieniem jest oprogramowanie dla niewidomych. Są to specjalne programy udźwiękawiające, które dzięki syntezatorowi mowy odczytują treści wyświetlające się na monitorze na głos. Istnieją także monitory brajlowskie, które pozwalają na odczytywanie tekstu pismem punktowym. Dzięki wynalazkom osoby z niepełnosprawnością posiadają dostęp do informacji zawartych w sieci. Świetną opcję są też urządzenia lektorskie, pozwalające na skanowanie dokumentów, rachunków czy książek i odczytywanie ich na głos.
  • Notatniki i terminale brajlowskie to urządzenia pozwalające odczytywać tekst pismem Braille'a. Znaki te zostaną wyświetlone na specjalnym monitorze za pomocą uwypuklonych punktów.
  • Aby ułatwić wykonywanie codziennych czynności zostały stworzone specjalne gadżety:
    – lokalizator kluczy, poprzez gwizdnięcie uruchomi się alarm,
    – sygnalizator wrzenia, który umieszczony w garnku wyda dźwięk w momencie gdy woda bądź inna ciecz osiągnie temperaturę wrzenia,
    – czujnik poziomu cieczy – montowany na brzegu szklanki, które poprzez wibracje bądź dźwięk zabezpiecza przed przelaniem,
    -waga kuchenna bądź łazienkowa, odczytująca wartość głosowo.
  • Stworzono urządzenia takie jak ciśnieniomierze, glukometry czy termometry podające zmierzone wartości w formie głosowej byśmy mogli kontrolować nasze zdrowie.
  • Ciekawym urządzeniem jest tester kolorów, który rozpoznaje je a także wzory i materiały przezroczyste.
  • Jak rozpoznać produkty gdy opakowania są do siebie bardzo podobne?
    Stworzono tak zwaną etykietownicę brajlowską, która pozwala na tworzenie na taśmie samoprzylepnej etykiet i znaczków. Pozwoli to na opisanie leków, produktów spożywczych czy kosmetyków.
  • Zegarki dla niewidomych i słabowidzących w dwóch wersjach:
    – system mówiony (odczytujący godzinę głosowo),
    – z cyferblatem brajlowskim (należy odchylić wieczko i dotykiem sprawdzić układ wskazówek, godziny oznaczone są punktami).
  • Telefony komórkowe dostosowane dla osób z niepełnosprawnością. Obsługiwany za pomocą klawiatury lub poleceń głosowych, informacja zwrotna jest wysyłana poprzez wibracje, sygnały akustyczne bądź mowę syntetyczną.

Jak widać z powyższego artykułu pomimo niepełnosprawności jaką jest ślepota istnieje wiele produktów usprawniających codzienne życie i czerpanie z niego pełnymi garściami.