Żałoba jest naturalną reakcją na utratę bliskiej osoby, która dotyczy każdego człowieka niezależnie od wieku. Inaczej jednak będą przeżywały żałobę dzieci, dorośli a inaczej osoby starsze.
Każdy senior w pewnym etapie swojego życia mierzymy się ze stratą. Dotyczy to nie tylko bliskich mu osób ale także
- utraty sprawności fizycznej co łączy się z ograniczeniem niezależności,
- utratą zdrowia co z kolei wpływa na gorsze samopoczucie, konieczność przyjmowania leków, częstych wizyt lekarskich,
- utratą kontaktów społecznych co niewątpliwie odbija się na psychice seniora.
Często osamotniony przez rodzinę i znajomych, mierzy się z perspektywą własnej śmierci.
Do tych wszystkich zmian w swoim życiu senior musi się przystosować. Podobnie dzieje się w sytuacji, gdy dochodzi do utraty bliskiej mu osoby (śmierć małżonka). Wtedy pojawiają się emocje smutku, żalu, tęsknoty, poczucia winy a nawet ulgi.
Każdy przechodzi też proces w inny sposób. Ma na to wpływ wiele czynników:
- relacje ze zmarłym,
- nasza kondycja psychiczna,
- wsparcie bliskich.
Żałoba przeżywana przez seniorów jest o tyle odmienna, iż w ich przypadku poczucie pustki i samotności jest szczególnie silne. Dla osób, które razem przeżyły kilkadziesiąt lat życie w pojedynkę staje się wyzwaniem, niejednokrotnie ponad możliwości. Nagle wiele czynności, które do tej pory wykonywał nieżyjący współmałżonek spada na barki osamotnionego seniora. Adaptacja do nowej sytuacji wymaga czasu, pomocy bliskich i znalezieniu motywacji w sensie ułożenia sobie życia na nowo. Seniorzy pozostawienie sami sobie często nie potrafią jej znaleźć. Zrezygnowani i przerażeni wolą żyć w przeświadczeniu, że im również pozostało niewiele czasu. Brak wsparcia i zrozumienia ze strony otoczenia jest "gwoździem do trumny" w całej sytuacji. Chcąc wesprzeć seniora zamiast udzielać nietrafionych rad, powinniśmy dać mu przestrzeń do wyrażenia emocji podchodząc do całej sytuacji z wyjątkową cierpliwością i uwagą. Należy też uszanować wybory seniora, pozwolić mu decydować o sobie a w szczególności otoczyć troskliwą pomocą, o którą sami mogą nas nie poprosić.
W sytuacjach, w których widzimy, iż senior pomimo naszego wsparcia nie radzi sobie z cierpieniem po stracie bliskiej osoby powinniśmy się zwrócić o udzielenie specjalistycznej pomocy.